lotnisko w londynie
Londyn Transport na Lotnisko,  Lotnisko Londyn Luton,  Lotnisko Londyn Stansted

LOTNISKA W LONDYNIE

W okolicy Londynu znajduje się praktycznie 6 lotnisk które mają w swojej nazwie London, są to: Lotnisko London Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, City Airport, SouthEnd. Często na forach internetowych pojawiają się pytania typu:

Ile jest lotnisk w Londynie?
Które z nich są najbliżej centrum? 
Na które najlepiej przylecieć? 

LOTNISKO LONDON HEATHROW 

Największym lotniskiem jest słynne London Heathrow. To największe lotnisko w Europie i jedno z największych na świecie. Dysponuje aż 5 terminalami. Jest to prawdziwy hub wśród lotnisk, można z niego dolecieć praktycznie do każdego kraju na świecie. Obecnie terminal 1 jest od kilku lat w remoncie. Terminal 2 jest na pewno znany wielu Polakom, ponieważ ląduje na nim Polski  LOT.

Oficjalna strona: https://www.heathrow.com/

LOTNISKO LONDON GATWICK 

Drugim co do wielkości lotniskiem jest London Gatwick Airport. Posiada 2 terminale, North i South. Z Polski jest niewiele lotów. Możemy wymienić połączenie z Krakowa i Warszawy. Lotnisko Gatwick jest położone na południe od Londynu i można do niego dojechać autostradą M23. Jest tam też bardzo dobre połączenie koleją. Podróż pociągiem z centrum Londynu zajmuje mniej czasu niż autem. Odległość od centrum Londynu około 45 km. Czas dojazdu autem od 1 godziny do 1godz30min, zależy od pory dnia. Cena Taxi z Gatwick do Londynu to między 40 -60 funtów, w zależnosci od rodzaju auta i lokalizacji. 

Oficjalna strona: https://www.gatwickairport.com/

LOTNISKO  LONDON CITY AIRPORT  

Lotnisko London City znajduje się na wschodzie Londynu. Jest bardzo dobrze położone, ponieważ jest blisko centrum Londynu  oraz kompleksu finansowego Canary Warf. Innym pozytywnym czynnikiem jest krótki dystans do największego centrum wystawienniczego Excel. Lotnisko City posiada połączenia do ponad 31 europejskich miast. Od niedawna istnieje także  połączenie miedzy Warszawa- City Airport, obsługiwany przez Polski LOT. Kod pocztowy London City Airport to: E16 2PX. Dystans do centrum Londynu wynosi około 8 mil. Średni czas podróży do centrum Londynu wynosi  od 12-do 35minut.

Link:https://www.londoncityairport.com/

LOTNISKO LONDON LUTON

Lotnisko Londyn-Luton znajduje się na północ od Londynu, około 45 km. Lotnisko Luton ma jeden terminal, który obsługuje ponad 9 milionów pasażerów rocznie. Obecnie terminal jest w trakcie przebudowy ale widać że jest to już chyba ostatni etap. Można zauważyć nowe parkingi piętrowe oraz nowy terminal z wieloma nowymi sklepami i punktami gastronomi. Lotnisko Luton jest najbardziej popularne wśród Polaków, ponieważ lata tam Wizzair. Firma Wizzair świadczy połączenia do Polski, w sezonie jest ich łącznie kilkanaście. 

 Średni czas podróży autem do centrum Londynu zajmuje około 60-90 minut. Szacunkowa cena za POLSKIE TAXI wynosi od 50 do 60 funtów za samochód osobowy. Dla nawigacji prosimy używać kodu pocztowego Luton Airport: LU2 9LY5

Oficjalna strona: https://www.london-luton.co.uk/

LOTNISKO LONDON STANSTED

Lotnisko Londyn Stansted to 3 najbardziej ruchliwe lotnisko w okolicy Londynu. Po 2 wojnie światowej zostało przekształcone jako lotnisko cywilne i każdego roku korzystają z niego miliony pasażerów. Dla osób z Polski kojarzone jest zdecydowanie z linią lotnicza Ryanair, świadcząca tanie połączenia z Polski do Stansted.

Port lotniczy Stansted ma jeden terminal. Dużym plusem dla pasażerów jest połączenie kolejowe między terminalem a centrum Londynem. Peron znajduje pod lotniskiem.

Odległość do centrum Londynu wynosi około 50 km. Średni czas podróży do centrum Londynu wynosi 60-90 minut. Szacunkowa cena za Taxi (Polskie) wynosi od 52 do 65 funtów za samochód osobowy.

Kod pocztowy dla nawigacji to: CM24 1QW . 

Oficjalna strona: https://www.stanstedairport.com/

Osoby przybywające pierwszy raz do Londynu, często nie zdają sobie sprawy z ogromu tego miasta, przykładowo Londyn zajmuje około 1,572.1 km2 i jest to  3 razy większa powierzchnia niż Warszawa- 516.9 km2. Dlatego kalkulując np. czas podróży, szczególnie ważny w kierunku na Lotnisko należy to zrobić dokładnie i rozważnie a najlepiej dopytać się osób, które mają w tym temacie praktykę np. kierowcy TAXI.

Przy zamawianiu Taxi z/na Lotnisko w Londynie, zachęcamy do korzystania z Polskich firm, które starają się to robić profesjonalnie za przyzwoitą cenę. Ponadto podróż z Polskim kierowcą może być bardziej swobodna z uwagi na brak barier językowych.